Jak generować dochód pasywny? Pomysły i przykłady



Dla większości z nas główne źródło dochodu pochodzi z pracy, czy to jako pracownicy, czy też w przypadku samozatrudnienia, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą. To właśnie nazywamy dochodem aktywnym. Nie jest on jedyny, ale obok niego jest dochód pasywny. Choć z definicji są one zupełnie różne, nie są antagonistyczne. Dochód pasywny współistnieje z dochodem aktywnym, a w większości przypadków służy jako jego uzupełnienie. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak generować dochód pasywny i wszystkie jego konsekwencje.

Czym jest dochód pasywny?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to dochód, który otrzymuje się cyklicznie, nie poświęcając na niego pracy ani czasu, albo jak najmniej. W tym sensie inwestycja, czy to ekonomiczna, w pracę czy w czas, dokonywana jest na początku w tworzenie źródła dochodu, tak aby po jego wdrożeniu jego interwencja była minimalna. Definicja ta określa, że źródła dochodu pasywnego są wielorakie i zróżnicowane.

Cele dochodu pasywnego.

  1. Posiadanie innego źródła dochodu na codzienne życie.
  2. Pokrycie nieprzewidzianych zdarzeń.
  3. Zachęcenie do długoterminowego oszczędzania.

Niezależnie od celu, posiadanie źródeł dochodu pasywnego ma wpływ na kondycję finansową konsumenta. Co ważniejsze, dzięki zasadniczo cyfryzacji, następuje demokratyzacja generowania dochodu pasywnego.

Przykłady dochodów pasywnych.

Dochód pasywny jest więc dodatkowym źródłem pieniędzy, którego wysokość będzie zależała od wielu czynników, zarówno osobistych, jak i zawodowych. I tak w przypadku tych pierwszych posiadanie określonych aktywów umożliwia uzyskanie tego dochodu, a w przypadku specjalistów, których jest coraz więcej, to posiadanie określonej wiedzy. Z tych wszystkich powodów należy wcześniej ocenić wszystkie te czynniki, aby zobaczyć, na jaki rodzaj dochodu pasywnego możemy się zdecydować.

Dochód z nieruchomości.

Wynajem nieruchomości to jeden z najbardziej tradycyjnych dochodów pasywnych, ale i on z czasem się zmienił. Chociaż długoterminowy wynajem mieszkań i domów jest najbardziej popularny, inne opcje również cieszą się dużym zainteresowaniem np. wynajem wakacyjny na krótsze okresy.

Oszczędności i inwestycje.

Jest to kolejna z najbardziej klasycznych form. Pozostawienie pieniędzy na lokacie lub pobieranie dywidendy z akcji generuje powtarzający się dochód pasywny. Należy jednak pamiętać, że nie każda inwestycja jest dochodem pasywnym, a jedynie ta, która generuje regularne zyski. Jeśli inwestujesz wyłącznie z myślą o osiągnięciu zysku kapitałowego, jak ma to miejsce na przykład w przypadku kryptowalut, będziesz musiał stale inwestować, kupując i sprzedając, aby wygenerować ten dochód.

Sprzedaż produktów używanych.

Kolejnym z najczęściej stosowanych sposobów zarabiania pasywnego dochodu jest sprzedaż wszelkiego rodzaju produktów używanych. Jego wzrost jest bardzo ważny z różnych powodów.

Po pierwsze dlatego, że jest to łatwiejsze. Dzięki powstaniu różnych platform internetowych i aplikacji mobilnych można w łatwy sposób połączyć miliony sprzedawców, a tym samym ułatwić sprzedaż wszelkiego rodzaju produktów.

Drugim jest zaangażowanie w ochronę środowiska. Ponowne wykorzystanie produktów, nadanie im drugiego życia, to rosnący trend, który doprowadził np. do wzrostu zakupu odzieży, obuwia i mebli. Nie możemy zapominać o innych, bardziej tradycyjnych formach, takich jak kolekcje czy stare lub nieaktualne książki, wśród wielu innych.

Tworzenie treści.

Tworzenie każdego rodzaju treści: pisemnej, ustnej czy audiowizualnej generuje pracę, ale po jej wykonaniu może stać się stałym źródłem dochodu. Cyfryzacja również zwielokrotniła możliwości. Jeśli zaczniemy od najbardziej klasycznego, czyli napisania książki, to możliwości self-publishingu są większe, zwłaszcza jeśli odbywa się on w formie elektronicznej lub e-booka. Innym sposobem zarabiania na treściach pisanych są blogi, które cieszą się dużym powodzeniem i mają tysiące zwolenników.

Pośrednictwo w kupnie i sprzedaży.

Choć może się wydawać, że jest to aktywne zajęcie, to prawda jest taka, że jest wiele sposobów na to, aby to robić i generować pasywny dochód. Jednym z nich jest dropshipping, czyli strony internetowe, które umożliwiają sprzedaż produktów innych firm, działając jako pośrednicy.

W tym przypadku trzeba kupić produkt i sprzedać go, choć nie jest konieczne posiadanie magazynu, ale są inne sposoby online, które są jeszcze prostsze. Coraz powszechniejszy staje się również marketing afiliacyjny, czyli tworzenie stron internetowych, które opisują i porównują produkty innych firm, aby zachęcić do ich sprzedaży w zamian za prowizję.

Jak zarządzać dochodem pasywnym?

Niektóre formy dochodu pasywnego mogą wymagać znacznego wysiłku początkowego, zgromadzenia znacznego majątku, np. przy zakupie nieruchomości na wynajem, aby osiągnąć ten dochód.

Z drugiej strony, inne pomysły na dochód pasywny nie wymagają tak ważnej "inwestycji", ale większej stałości w jej osiąganiu. Jeśli zamierzasz stworzyć np. kanał na YouTube, to zapewne minie trochę czasu, zanim osiągniesz odpowiednie zarobki.

Podsumowanie.

Dochód pasywny nie oznacza nic nierobienia. Wymagają poświęcenia, czasu i wysiłku, ale raz wykonane, odpowiednio zarządzane, mogą przynosić regularne zyski. Dochodu pasywnego nie należy mylić z łatwymi pieniędzmi; wymaga on wysiłku, przed lub w trakcie jego zarządzania, a w wielu przypadkach wiedzy, ale dzięki temu budżet domowy może osiągnąć znaczne zyski.