Jak poznawać nowych ludzi, kiedy jest się osobą nieśmiałą?Osoba nieśmiała czuje się bardzo niepewnie i zakłopotana w nowych sytuacjach społecznych, a to sprawia, że bardzo trudno jest jej rozpocząć rozmowę lub nawiązać kontakt z innymi nawet jeśli bardzo tego chce. Dlatego czasem dla osób nieśmiałych poznawanie nowych ludzi może być wyzwaniem, a co gorsza czują się z tym fatalnie i izolują się jeszcze bardziej, przez co czują, że samotność to straszna kara. Może to prowadzić nawet do lęku społecznego.

Jeśli tak się dzieje w Twoim przypadku, możesz mieć problem z tym, jak i gdzie poznawać nowych ludzi. Być może tradycyjne miejsca, jak supermarket czy wyjście do baru, w ogóle cię nie zachęcają, bo wymagają od ciebie zainicjowania w jakiś sposób rozmowy, a to jest zbyt trudne do wykonania i rodzi niepokój, a potem frustrację.

Przyjaciele lub rodzina

Niech twoi przyjaciele lub rodzina wiedzą, że chcesz poznać nowych ludzi, a oni będą zachęceni do przedstawienia cię innym ludziom, którzy ich zdaniem mogą być dobrym dopasowaniem osobowości. Najbliższe Ci osoby mogą dobrze wyczuć Twoje wyjątkowe cechy i mogą być odpowiednie.


Również spotkanie z innymi ludźmi za pośrednictwem przyjaciela lub członka rodziny może przynieść mniejszy niepokój, ponieważ masz pewien "emocjonalny most" poprzez członka rodziny lub bliskiego przyjaciela. Nawet przy pierwszym spotkaniu z daną osobą można spotkać się wszyscy razem, aby ułatwić przełamanie lodów.

Wspólnota lub stowarzyszenie

Jeśli należysz do wspólnoty, nie przeocz tej okazji. Może jesteś w stowarzyszeniu sąsiedzkim lub stowarzyszeniu osób pracujących na własny rachunek, lub zatrudnionych. Jeśli w przeszłości niezbyt aktywnie uczestniczyliście w wydarzeniach organizowanych przez te grupy, czas zmienić zdanie. Stań się nieco bardziej aktywny w uczestniczeniu w tych wydarzeniach, a zaczniesz odkrywać nowe możliwości poznawania nowych ludzi.

Wolontariat

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie ludzi jest dołączenie do organizacji usługowej lub spędzenie czasu na wolontariacie. Wybierz organizację, w której sprawę wierzysz, taką jak ochrona środowiska lub prawa zwierząt, a poznasz podobnie myślących ludzi, z którymi szybko się zetkniesz.

Wspólna praca w grupie tworzy poczucie przynależności, które wprawi Cię w dobry nastrój, poprawi Twoją samoocenę i pewność siebie oraz ułatwi poznanie ludzi na poziomie osobistym.

Środowiska edukacyjne

Być może studiujesz na uniwersytecie lub chodzisz na zajęcia dla dorosłych, ale kiedy zdecydujesz się wrócić do szkoły, prawdopodobnie będziesz mógł poznać nowych ludzi w zorganizowanym środowisku, takim jak klasa. Zajęcia trwają zazwyczaj kilka miesięcy, co daje dużo czasu na poznanie ludzi.

Trudne zadania lub zbliżające się egzaminy są również pretekstem do wspólnych sesji studyjnych, lub porównywania notatek. Co najlepsze, przebywanie w tej samej klasie daje ci automatyczny temat do rozmowy. Co sądzisz o nauczycielu, czy podoba ci się klasa? Posiadanie wspólnych podstaw jest o wiele łatwiejsze niż zaczynanie od zera.

Praca

Jeśli pracujesz, możliwe jest poznanie kogoś w swojej pracy i może to być najłatwiejszy sposób na znalezienie nowego przyjaciela. Zamiast chować się przy biurku podczas lunchu, dołącz do współpracowników i zapytaj ich o ich weekendy, rodziny i zainteresowania. Nawet jeśli nie znajdziesz osoby o podobnych poglądach, która będzie dobrym przyjacielem, będziesz mógł spędzać przyjemniejszy czas w pracy, łącząc się z innymi.

Portale społecznościowe

Możesz wykorzystać sieci społecznościowe, aby nawiązać kontakt z ludźmi o wspólnych gustach i zainteresowaniach. Zwykle najtrudniejszą częścią poznawania nowych ludzi jest podejście do nich, ale dzięki internetowi i mediom społecznościowym o wiele łatwiej jest przekroczyć tę pierwszą granicę.

Możesz dołączyć do lubianych grup na portalach społecznościowych, dzięki czemu możesz porozmawiać z tymi ludźmi z komfortu swojego domu, aby zobaczyć, czy jesteś podobnie myślący, a jeśli uważasz, że może to być nowa przyjaźń, to możesz znaleźć czas w swoim życiu, aby spotkać się i poznać je osobiście.

Sport

Nawet jeśli nigdy w życiu nie uprawiałeś sportu, może to być świetny sposób na poznanie ludzi. Dołączenie do klubu sportowego da Ci możliwość zdobycia nowych umiejętności, a przy tym poznania i zbudowania nowych relacji. Jeśli na początku trudno będzie Ci spotkać te osoby poza środowiskiem sportowym, możesz przynajmniej zacząć je poznawać.

Jeśli z czasem masz ochotę poznać więcej osób z klubu sportowego, bo czujesz silne pokrewieństwo, to możesz zaproponować spotkanie poza środowiskiem sportowym, aby wspólnie spędzić wolny czas.

Zwierzęta

Jeśli masz psa, zabierz go do psiego parku! Znajdź innych właścicieli, którzy są tam na własną rękę i uderzaj w rozmowę o swoich cennych zwierzętach. Posiadanie psów pomaga rozpocząć nową rozmowę i przełamać lody łatwo i bezpiecznie. Przynajmniej wiesz, że masz coś wspólnego, aby rozpocząć rozmowę i wiedzieć, czy druga osoba jest również otwarta na poznawanie nowych ludzi (lub nie).

Hobby

Jeśli nie masz jeszcze swojego hobby, zastanów się, co cię naprawdę interesuje. Może zawsze chciałeś dołączyć do klubu książki lub grupy ogrodniczej. Uczestnicząc w hobby z możliwością spotkań towarzyskich, masz większe szanse na poznanie podobnie myślących ludzi. Co najlepsze, jeśli Twoje zainteresowanie jest pasją, łatwiej będzie Ci nawiązać rozmowę z osobami, które znasz i które podzielają Twoje zainteresowania.