Porady i wskazówki dotyczące inwestowania



Chcesz zacząć inwestować, ale nie masz pojęcia jak to zrobić? Przedstawiamy Ci kilka pomysłów, dzięki którym inwestowanie będzie mniej skomplikowane niż się wydaje. Inwestuj w to, na czym się znasz i nic więcej. Firmy posiadające nadmiar gotówki, zazwyczaj posiadają udziały w spółkach z własnej grupy kapitałowej. Inwestują również w inne firmy, które mogą zapewnić im zyski ekonomiczne poprzez dywidendy lub poprzez kupno i sprzedaż akcji na rynkach finansowych.

Aby dokonać inwestycji na giełdzie, konieczne jest poznanie ewolucji konkretnego sektora biznesowego, rentowności firmy w czasie, jej historii, wypłacalności i bilansu itp. Ważna jest również znajomość regulacji ekonomicznych i podatkowych, które dotyczą danego sektora. Znamy już ogromny wpływ ustanowienia przez Stany Zjednoczone ceł na import produktów z różnych krajów. Wyższy koszt sprzedaży produktów i usług spowodował znaczny spadek zysków, a tym samym ich wartości rynkowej.

W obliczu zerowych zysków z depozytów na żądanie, w tym terminowych rachunków oszczędnościowych, nastąpił wzrost zainteresowania inwestycjami giełdowymi. Niestety dla wielu osób inwestowanie bez szkoleń, informacji i doświadczenia przyniosło efekty, które nie zawsze są dobre pod względem finansowym.

Początkujący inwestorzy często dają się ponieść impulsowi wiadomości lub radom tzw. ekspertów. Inwestują w rynki, ponieważ ktoś z ich otoczenia powiedział im, że jest to dobry czas na zakup określonych akcji.

Źli inwestorzy kupują akcje spółek, o których nie mają żadnej wiedzy. Nie poświęcają też zwykle wiele czasu ani wysiłku na badanie, jaki rodzaj inwestycji jest najlepiej dostosowany do ich sytuacji osobistej i rodzinnej. Oczywiście należy inwestować tylko te pieniądze, które nie są nam potrzebne w krótkim lub średnim terminie. Ważne jest również, aby rozważyć swoją osobistą tolerancję ryzyka. Im wyższy potencjał aprecjacji danego aktywa, tym większe ryzyko.


Rynki są nieprzewidywalne i bardzo emocjonalne.

Wszystko może się zdarzyć, bo w skład cen papierów wartościowych notowanych na giełdzie wchodzi nieskończona ilość czynników. Eksperci nie osiągają lepszych wyników niż inni, którzy działają przypadkowo, lub intuicyjnie, ze swoimi interwencjami. Niepewność co do potencjalnych zysków - lub strat - zawsze pozostaje w czasie.

Cena akcji nie odpowiada jej rzeczywistej wartości, ale myśleniu i szacunkom kupujących i sprzedających. Czynniki "zaufania" i "strachu" powodują wzrost lub spadek cen akcji. Mimo to średnia stopa zwrotu z rynków akcji jest znacznie lepsza niż z konserwatywnych, nieobciążonych ryzykiem aktywów, rozpatrywanych w okresach kilkuletnich.

Analiza fundamentalna skupia się na przeszłych i obecnych faktach, a także na szacowaniu przyszłej rentowności spółki. Jeśli nie jesteś w stanie racjonalnie zrozumieć, jak dana firma zarabia pieniądze i jakie są wyróżniki w jej branży z krótkim własnym wyjaśnieniem, to nie inwestuj.

Przede wszystkim bardzo ważne jest, abyś dobrze czuł się z tym, co inwestujesz, a pieniądze włożone na giełdę nie były Ci potrzebne w krótkim czasie. Musisz być również gotów emocjonalnie wytrzymać wzloty i upadki rynków, kiedy są okresy, takie jak obecny, kiedy jest dużo niestabilności i niepewności.

 

Żyj z jednego dochodu, inwestuj drugi

Jeśli żyjesz w gospodarstwie domowym, które przynosi dwa różne dochody, życie z jednego dochodu i inwestowanie drugiego jest jedną z najlepszych decyzji finansowych, jakie możesz podjąć. Rzeczywistość jest taka, że istnieje tendencja do wydawania więcej, gdy zarabiasz więcej pieniędzy. Rozsądne jest oszczędzanie co najmniej 10-20% swoich miesięcznych dochodów, a nawet aż 30%, jeśli zarobki z pracy wystarczają na dobre życie, bez trudności.

W wielu przypadkach rodziny są w stanie wygodnie żyć z jednego dochodu. Wiedza o tym, na co wydajesz pieniądze, aby uniknąć drobnych i niepotrzebnych wydatków, pomaga w dobrym planowaniu finansowym, które jest podstawą do oszczędzania i inwestowania. Jeśli możesz utrzymać rachunki zapłacone i utrzymać przyjemny styl życia, wydając równowartość jednego dochodu, możesz zainwestować ogromną ilość pieniędzy przez lata, ustawiając ciebie i twojego partnera na bardzo dobrą emeryturę.


Kupuj firmy, nie akcje

Rozważając zakup udziałów w spółce, bardzo pomocne jest myślenie o tym jako o zakupie całej firmy. Ponieważ oczywiście możesz kupić tylko część firmy, podejdź do inwestycji tak, jakbyś kupował całą firmę, a nie tylko udziały w firmie; zmusza to do zadawania sobie właściwych pytań.

  1. Czy jest to firma, w której warto uczestniczyć finansowo?
  2. Czy jest to firma, z której byłbyś dumny?

Patrząc na spółkę w szerszym ujęciu, są to pytania, które mogą pomóc w podjęciu lepszych decyzji inwestycyjnych i określeniu sposobu inwestowania.

 

Dywersyfikacja może być niebezpieczna

Inwestorzy indywidualni uzyskują najwięcej korzyści z dywersyfikacji, gdy posiadają od 20 do 60 akcji z kilku różnych branż. O ile dywersyfikacja jest konieczna w różnych sektorach biznesu, aby uniknąć koncentracji ryzyka, o tyle nie jest to dobra polityka inwestycyjna. Nadmierna dywersyfikacja oznacza, że portfel może być zainwestowany w szereg przedsiębiorstw, które nie są silne, co rozmywa wpływ wyników gospodarczych na udziały wysokiej jakości.

Dywersyfikacja w portfelu aktywów może być bardzo produktywna, gdy istnieje wystarczająca ilość informacji i doświadczeń. Bardzo ważna jest jasność co do trendów rynkowych w celu okresowego równoważenia składu portfela akcji. Teraz, przy kryzysie gospodarczym, niestabilnych rynkach i wielu sektorach w wyraźnym spadku, przegląd ten jest dokonywany przez zespół na bieżąco.

 

Najlepszą decyzją inwestycyjną jest często "nie"

Okazje, które faktycznie warto wykorzystać, zdarzają się rzadziej niż można by przypuszczać. To nie znaczy, że nie można znaleźć dobrych ofert, choć poszukiwania wymagają wysiłku i poświęcenia. Znalezienie firmy, w którą naprawdę warto zainwestować wymaga czasu, badań i cierpliwości. Mając to na uwadze, najlepszą decyzją inwestycyjną będzie powiedzenie "nie" wielu okazjom. Lepiej być rozważnym w dysponowaniu swoimi pieniędzmi.